Chyba każdy czytelnik łapie się czasami na tym, że nie wie po którą książkę warto sięgnąć lub zastanawia się nad tym, jakie lektury warte są uwagi i zakupu. Stąd kilka moich propozycji na to skąd i jak czerpać inspiracje oraz pomysły, jeśli chodzi o książki i wszystko, co z nimi związane!
– booktube – wśród wielu kanałów, proponującychużytkownikom tej platformy szereg rozmaitych treści, także miłośnicy książek znajdą coś dla siebie. Obecnie jest wielu twórców, kreujących książkowy kontent. W ramach tego nagrywają materiały, w których dzielą się czytelniczymi zdobyczami lub przedstawiają swój TBR(to be read), a więc książki, po które w niedalekiej przyszłości zamierzają sięgnąć. Popularny na youtube jest także WRAP-UP, czyli podsumowanie danego okresu czytelniczego. Można więc czerpać inspirację z czyiść wyborów i posłuchać o tym, jakie książki są rekomendowane przez twórców. Dużą oglądalnością cieszą się także reading vlogi, w których na bieżąco relacjonowane są odczucia co do czytanych aktualnie lektur. Często booktuberzy stwarzają okazję, aby wziąć udział we wspólnej zabawie np. organizując maratony czytelnicze lub rozdania, w których przewidzianą nagrodą są przede wszystkim, rzecz jasna, książki.
– bookstagram – zwolennicy aplikacji, jaką jest instagram, także w tym miejscu mogą zaobserwować konta swoich ulubionych autorów, wydawnictw czy twórców, którzy produkują treści o tematyce książkowej. To szybki sposób na dowiedzenie się o premierach, przeczytanie krótkich recenzji, zamieszczanych w opisach oraz branie udziału w dyskusjach czy szybkich Q&A, inicjowanych przez osoby, odpowiedzialne za prowadzenie profilów. Podobnie jak booktube, instagram jest dobrym miejscem, aby zrzeszać i aktywizować wszystkich miłośników literatury oraz wspólnie z nimi dzielić się swoją pasją oraz inspirować się nawzajem!
– goodreads – to darmowa aplikacja stworzona dla prawdziwych książkowych maniaków! Myślę, że każdy, kto fascynuje się literaturą, nie powinien zwlekać z założeniem konta. Przede wszystkim na swoim profilu możemy zaznaczać książki, które czytamy aktualnie, po które mamy w planach sięgnąć lub te, czekające w kolejce na zakup. Można dzielić się swoją opinią o lekturze, wystawiać jej ocenę w postaci przyznanych gwiazdek, zawierać przyjaźnie i obserwować tych, którzy mają podobne gusta czytelnicze. W skrócie: goodreads jest aplikacją, która do reszty przesiąka książkową tematyką, od której wcale nietrudno się uzależnić!
– strony, blogi, grupy poświęcone książkom – im bardziej zagłębimy się w książkowej sferze internetu, tym odszukamy więcej miejsc przeznaczonych dla prawdziwych czytelników, a tym samym zetkniemy się z wieloma źródłami inspiracji. Można dotrzeć do różnych stron (jak tak) czy grup, które obfitują w bieżące informacje o promocjach, są obszarem sprzedaży czy zakupu różnych książek, a także forum dyskusyjnym z innymi sympatykami literatury. Jednocześnie można dowiedzieć siew sporo o książkach, po które faktycznie warto sięgać, a które lepiej omijać szerokim łukiem.