TE LEKTURY SZKOLNE WARTO PRZECZYTAĆ!

Lektury to zmora większości uczniów, niezależnie czy mówimy tu o podstawówce, szkole średniej czy studiach…

Jednak czy naprawdę wszystkie z nich są takie straszne i warto podchodzić do niech niechętnie nastawionym? Wydawać by się mogło, że książka, co do której czytania jesteśmy zobligowani, nie może być ciekawa. Żeby zmylić wszystkich niedowiarków, przychodzę z kilkoma propozycjami, których przeczytania nie żałuję i co ważniejsze – wciąż o nich pamiętam i dalej rekomenduje.

"Oskar i Pani Róża" E.Schmitt

Dziesięcioletni Oskar, przebywający w szpitalu, natrafia na Panią Różę – wolontariuszkę, która odciąga myśli bohatera od choroby. To przepiękna, choć krótka opowieść o życiu i śmierci, z której płynie cenna lekcja – warto doceniać życie i warto znaleźć sposób, aby pokonać wszelkie przeszkody i nie tracić nadziei na lepsze jutro. Książka, która wzrusza i uderza w emocje czytelnika. Jednocześnie smutna, a z drugiej strony mocno skłaniająca do podjęcia szeregu życiowych refleksji. Mimo, że historia młodego chłopca i jego losów jest krótko opisana, pozostaje z czytelnikiem na długo. Moim zdaniem lektura ważna, niezależnie czy dla dzieci czy dla dorosłych.

"Kamizelka" B.Prus

Ta niepozorna nowela skrywa w swej treści o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. Pewne ubogie małżeństwo staje przed trudną sytuacją życiową – chorobą męża. Od tego czasu bohaterom przyświeca jedno, podstawowe pytanie: co robić, gdy umiera ukochana osoba? Niepozorna kamizelka urasta do rani symbolu, jakim jest bezgraniczna miłość. To wzruszająca, lecz przyziemna historia małżeństwa, która przepełniona jest poświęceniem i troską o drugiego człowieka. Mocną stroną tej lektury jest pokazanie ogromnej siły uczuć i zachowań jednostek w obliczu nieuchronności losu.

"Kamienie na szaniec" A. Kamiński

To fascynująca opowieść o młodych bohaterach Szarych Szeregów. W dosadny i poruszający sposób obrazuje losy młodzieży w obliczu walki, stąd z pewnością zaciekawi wszystkich zainteresowanych tematyką II wojny światowej. Z tej lektury można wyciągnąć wiele morałów, które pozwolą uszeregować wartości, pokazać pewne wzorce. Jej dużym atutem jest przedstawienie przyjaźni jako jednoczącej siły, która łączy ideę wspólnej walki o ojczyznę.

"Zbrodnia i kara" F.Dostojewski

Klasyka literatury rosyjskiej. Historia młodego studenta prawa, Rodiona Raskolnikowa, który dokonuje zabójstwa lichwiarki. Dostojewski w niezwykły sposób przedstawił stadium psychologiczne zbrodni i zbrodniarza, prezentując wewnętrzną walkę, która toczy się w umyśle i duszy głównego bohatera. To przygnębiająca i momentami przerażająca książka, obrazująca w dosadny sposób konsekwencje popełnionego czynu. Tematyka nie należy więc do najłatwiejszych, ale tych, którzy dobrną do końca lektury, z pewnością nie opuści poczucie, że warto było po nią sięgnąć. Dodatkowo sporym atutem tej lektury jest wierne odwzorowanie realiów epoki i ciekawie wykreowani bohaterowie.

"Ferdydurke" W.Gombrowicz

Bohaterem powieści awangardowej jest Józio Kowalski, który począwszy od cofnięcia się do czasów szkolnych, odkrywa stopniowo prawdę o człowieku i świecie, przesiąkniętym zastałymi normami i konwenansami. To niezwykle prawdziwa i trafiająca do czytelnika historia, która przedstawia mechanizm wikłania jednostki w schematyczne zachowania, pozy i gesty. Gombrowicz w mistrzowski sposób pokazał,  co dzieje się z człowiekiem, który poddaje się wpływom innych, dostosowuje się do narzucanych mu oczekiwań i robi to, czego ktoś od niego oczekuje. Choć sposób pisania autora nie może nie trafiać do każdego, warto skupić się na warstwie merytorycznej i tzw. „drugim dnie”, opisywanych przez niech sytuacji. Jedna z najbardziej wartościowych lektur, po które można sięgnąć w szkole średniej!

"Lalka" B. Prus

Jeśli lektury szkole to obowiązkowo z „Lalką” na czele! Książkę te warto docenić za jej wielowątkowość i dobre powiązanie losów różnych bohaterów. Wiodąca jest jednak historia Stanisława Wokulskiego, który zakochuje się w młodej arystokratce – Izabeli Łęckiej i zaczyna zabiegać o jej względy. Oprócz złożonej fabuły i ciekawych przeżyć postaci, możemy z tej książki wynieść również niezapomniany obraz XIX-wiecznego społeczeństwa i dawnej Warszawy. Sam autor wykazał się niezwykłymi zdolnościami obserwacyjnymi, stąd wykreował nietuzinkowych bohaterów, sformułował trafne wnioski na temat przedstawicieli poszczególnych warstw społecznych i pokazał szereg wartości, którymi jednostki kierują się w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *