Aby sięgać po książki i czerpać z tego satysfakcję, warto poznać kilka sposobów jak robić to efektywnie. Oto kilka sposobów na udane czytanie:
Korzystaj z audiobooka – audiobook to wygodna i mobilna forma obcowania z literaturą. Kiedy nie mamy czasu ze spokojem usiąść z książką, można po nią „sięgnąć” w drodze samochodem, w trakcie domowych porządków lub innych czynności! Dodatkowo jest to dobra alternatywa dla osób, którym trudno się zmotywować – słuchanie czegoś w tle, ułatwia czynienie postępów czytelniczych.
Nie spiesz się i nie porównuj do innych– efektywnie nie znaczy szybko i dużo. Należy pamiętać, że każdy ma inne tempo czytania. Dla jednych czytanie jednej książki w tygodniu to duże osiągniecie, a dla innych rozczarowujący wynik. Najlepiej nie zmuszać się do czytania, sięgać po książki na które faktycznie mamy ochotę i w czasie, jaki uznamy za stosowny. Niektórzy wolą łapać po jednej książce, a innym nie przeszkadza czytanie kilku pozycji jednocześnie. Dlatego wypróbuj różne możliwości i wdrażaj w życie to, co sprawdza Ci się najlepiej!
Ustal cele i priorytety– warto mieć jakiś zamysł, jeśli chodzi o sięganie po książki. Można więc przeanalizować ile czasu chcemy spędzać w ciągu dnia na czytaniu lub wyznaczyć minimalną ilość stron, które mamy w planach przeczytać każdego dnia. Warto tez zastanowić się jak często w ciągu dnia łapiemy się na marnowaniu czasu, a ile z tego moglibyśmy przeznaczyć na efektywne czytanie.
Jeśli nie podoba Ci się jakaś książka– nie kończ – warto zrobić tzw. DNF (Did Not Finish). Chcąc na siłę przebrnąć przez jakaś lekturę może odbić się to na naszej efektywności – łatwo wpaść w zastój czytelniczy i mieć mniejszą ochotę na sięganie po następne pozycje. Efektywne czytanie nie jest męką, a przyjemnością😉
Monitoruj postęp– większa chęć i efektywność w czytaniu książek przejawia się za sprawą notowania swoich postępów czytelniczych. W tym celu można sporządzać listy książek, które mamy już za sobą. To również przydatna metoda, aby czytanie weszła nam w nawyk. Warto też gromadzić tytuły lektur, które już czekają w kolejce, żeby po nie sięgnąć.