Nierzadko dzieje się tak, że ktoś prosi o polecenie jakiejś książki lub sami zastanawiamy się, którą z nich moglibyśmy np. ofiarować komuś w prezencie. W takim momencie warto mieć w zapasie parę tytułów, które sprawdzą się idealne niezależnie od ulubionego gatunku. Pod spodem zamieszczam kilka własnych propozycji, co do których mam pewność, że okaże się trafione i po które warto sięgnąć samemu:
”Rok 1984” G. Orwell.
O tej książce jest i z pewnością będzie głośno. W swojej antyutopii Orwell zawarł niezwykle trafne spostrzeżenia, dotyczące mechanizmów władzy względem społeczeństwa. Dlaczego warto po nią sięgnąć? To trudna, lecz wciąż niezwykle aktualna przeprawa przez życie w inwigilowanym państwie. Fenomen tej książki bez wątpienia oparty jest na jej uniwersalnym znaczeniu oraz sposobie wykreowania fikcyjnej rzeczywistości, która ma tak wiele analogii do wciąż istniejących problemów.
„Jak przestać się martwić i zacząć żyć” D. Carnegie
Wbrew temu, co może sugerować tytuł, nie jest to wyłącznie książka, dająca wskazówki na radzenie sobie ze stresem i zmartwieniami. To swego rodzaju poradnik o tym, jak poprawić jakość swojego życia i czerpać z niego jak najwięcej. Został on napisany przez amerykańskiego pisarza z zakresu m.in. psychologii, stąd nie ma powodu do obaw o wartość merytoryczną książki. W prosty przyjemny i nierzadko obrazowy sposób, zaprezentowano czytelnikowi szereg sytuacji, z których można wyjść obronną ręką i które uczynią Nas silniejszymi i bardziej świadomymi. Warto po nią sięgnąć i zacząć wdrażać w życie nowe i łatwe nawyki!
„Łuk triumfalny” M. Remarque
To książka z gatunku literatury pięknej, przez którą dosłownie się płynie! Jest napisana w takim stylu, że nietrudno znaleźć szereg cytatów wartych zapamiętania. Opowiada o losach mężczyzny, który ukrywając swoją tożsamość, wyrusza do Paryża. To historia, która mówi o miłości, ucieczce przed przeszłością i dramatycznym losie emigranta. Po tej lekturze dość trudno się otrząsnąć, bowiem czytelnik staje się niejako świadkiem wojennych realiów, a przy tym zdaje się uczestniczyć w niezapomnianej lekcji o życiu.
„Miedziaki” C. Whitehead
Tematyka powieści koncentruje się na problemie segregacji rasowej w USA. Akcja toczy się w latach 60. XX wieku, kiedy to do jednego z amerykańskich internatów trafia młody chłopak. To smutna opowieść o zrujnowanych marzeniach, w której główny bohater zostaje poddany niełatwym próbom sprostania niesprawiedliwościom społecznym i rasizmowi. Przejmująca, poruszająca, a tym samym niezwykle wciągająca pozycja, która w przestępny dla wszystkich sposób, obrazuje ważne problemy. Historia warta tego, by się z nią zapoznać.
„Kwiaty dla Algernona” D. Keyes
Autor „Człowieka o 24 twarzach” to również twórca kolejnego, książkowego zachwytu, jakim są „Kwiaty dla Algernona”. Niezwykle poruszająca i ważna historia mężczyzny, który dzięki zdobyczom medycyny może podwyższyć iloraz swojej inteligencji. Przemyślenia bohatera przeplatają się z niezwykle uniwersalnymi prawdami na temat życia, sposobu widzenia Nas przez innych i tego, kim sami się czujemy. To, co możemy z niej wyczytać z pewnością na długo zostanie z czytelnikiem.